Dieta Kwaśniewskiego – skuteczna, ale czy bezpieczna?

Pozwala schudnąć nawet 5 kg w ciągu miesiąca. Dla wielu dieta Kwaśniewskiego jest spełnieniem marzeń – trzy razy dziennie jeść tłusto i chudnąć. Niestety, przed takim sposobem żywienia ostrzegają zarówno lekarze, jak i dietetycy – na dłuższą metę przynosi on bowiem organizmowi szkody, a zakończenie tłustej diety zazwyczaj powoduje efekt jo-jo.

Jeść dużo i tłusto, a do tego chudnąć – to marzenie niejednego amatora kalorycznych potraw. Fani podrobów, wieprzowiny, smalcu, tłustych sosów i serów niestety często borykają się z wieloma dodatkowymi kilogramami. Skusić ich może dieta Kwaśniewskiego – opracowana już wiele lat temu, ceniona jest za wyjątkową skuteczność. Niestety, ma ona tyle samo zwolenników, co przeciwników – wśród tych drugich są przede wszystkim dietetycy i lekarze.

Dieta Kwaśniewskiego – jedz dużo i chudnij

Opracowana przed dr Kwaśniewskiego dieta, nazywana optymalną, to dieta niskowęglowodanowa. Zakłada ona spożywanie trzech tłustych posiłków dziennie i maksymalne ograniczenie przyjmowania węglowodanów. Odstawiamy więc na bok źródła witamin i minerałów, takie jak warzywa i owoce, ryż, kasze, pieczywo, groch i fasolę, a także słodycze, miód, produkty pochodzenia roślinnego, kluski i potrawy mączne, a także słodycze, sól i słodzone napoje.

Zamiast nich zajadamy się do woli jajkami, produktami mlecznymi, majonezem, serami wszelkiego rodzaju, masłem, podrobami, tłustym rosołem, mięsem wieprzowym i wędlinami, pieczarkami, orzechami i słonecznikiem. Pijemy napoje niesłodzone, w tym kawę i herbatę. Bardzo istotne jest, aby nie łączyć tych produktów z węglowodanami (czyli np. masło spożywamy, ale bez bułki). Dopuszczalna ilość węglowodanów w ciągu dnia wynosi 50 g.

Ile można schudnąć na diecie Kwaśniewskiego

Jedząc trzy tłuste posiłki dziennie, na diecie Kwaśniewskiego można schudnąć nawet 5 kg w ciągu miesiąca. Dzięki temu, że spożywamy pokarmy tłuste, przyjmujemy ich stosunkowo mało – trudno bowiem byłoby jednorazowo zjeść dużo golonki posmarowanej masłem i zagryzanej serem. Dieta Kwaśniewskiego, mimo iż bardzo kontrowersyjna, ma swoje zalety. Dostarcza m.in. odpowiedniej ilości białka. Wymaga też odstawienia słodyczy i soli. Na krótką metę może przynieść korzyści w postaci spadku wagi.

Czy dieta optymalna jest zdrowa

Choć dieta Kwaśniewskiego ma wielu zwolenników, lekarze i dietetycy wciąż przed nią ostrzegają. Przede wszystkim nie dostarcza ona organizmowi potrzebnych witamin, które znajdujemy głównie w warzywach, owocach i produktach roślinnych. Niebezpieczny jest także brak węglowodanów w diecie – produkty takie jak zboża czy owoce dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych i błonnika. W diecie Kwaśniewskiego zbyt wiele jest jajek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Być może jest ona skuteczna, jednak nie jest zdrowa, a na dłuższą metę przyniesie organizmowi wyłącznie szkodę.

Po zakończeniu diety odchudzająca się osoba zazwyczaj doświadcza efektu jo-jo. Organizm jest zmęczony, a w rezultacie nie doświadcza korzyści w postaci spadku wagi. Należy też pamiętać, iż według obecnych norm żywieniowych trzy posiłki to zdecydowanie za mało. Powinno się spożywać 5-6 posiłków – zdrowych i pełnowartościowych, w niewielkich odstępach czasu.

You may also like...